Na finále Dětské porty jako host zahrál Pavel Dobeš

V pátek a sobotu 1. – 2. června se v Kroměříži konalo republikové finále 27. ročníku Dětské Porty, největší dětské hudební soutěže v oblasti folk a country. Dětská Porta je jednou ze soutěží Pionýrského Sedmikvítku, jehož pořadatelem je spolek Pionýr. Republikové finále Dětské Porty organizovala poprvé Olomoucko-zlínská krajská organizace (O-ZKOP). Celostátní soutěžní přehlídce předcházela série 12 oblastních kol po celé republice.

   Akce začala již v pátek 1. června, kdy na nádvoří radnice vystoupili na Koncertu pro Kroměříž  od 18.30 spřátelené dospělé kapely A. M. Úlet, Kofe@Vlna, Jamtour a jako hlavní host písničkář Pavel Dobeš, který mladým soutěžícím vysekl poklonu a poradil jim i do budoucna. „Mají výborné hudební vzdělání. Třeba i hrajou na nástroje mnohem líp než my staří, protože my jsme to dělali všechno tak amatérsky. V tom jsou nedostižní, ale zase si myslím, že to bude pravděpodobně slabší v textech, protože nemají životní zkušenosti. Tak já nevím, co bych mladým poradil. Snad aby si dali inzerát na textaře. (smích) Ale protože mají vlastní názor, zas by to nechtěli přijmout. Hlavně ať pokračují, cvikem se to zlepší,“ vzkázal zkušený písničkář.

 

Hudební večer byl poděkováním městu Kroměříž za to, že tuto republikovou soutěžní přehlídku v letošním roce hostí. Samotný Městský úřad Kroměříž je stejně jako Krajský úřad Zlínského kraje jedním z hlavních partnerů akce, starosta města Jaroslav Němec i krajský radní Miroslav Kašný nad ní také převzali záštitu.

 

Vlastní soutěžní vystoupení finalistů Dětské Porty se konalo v sobotu 2. června paralelně na dvou pódiích – na nádvoří Starého pivovaru a na nádvoří kroměřížské ZUŠ. Soutěžilo se v sedmi kategoriích, v nichž se představili 34 soutěžících jednotlivců a skupin. Celkový počet vystupujících přesáhl stovku, zazpívaly také pionýrské oddíly. „Nejvíce soutěžících bylo v kategorii JC, tedy nejstarší jednotlivci a dua. O vitrážovou kytarku se utkalo jedenáct vystupujících. Zvítězilo Duo 2 Ká, které tvoří bratři Jan a Radomír Kolářovi z Mohelnice,“ říká Darina Zdráhalová, předsedkyně O-ZKOP. Udělena byla také Autorská Dětská Porta (Duo Nika z Jablonce za píseň Je čas) a několik zvláštních ocenění. Kompletní výsledky najdete v příloze.

 

V porotě zasedli Miloš Keller (Country rádio), muzikant Luboš Stráník (za festival Porta), Brigita Vidimská (Folk rádio), Jaromír Pátik (Trexima), Jiří Dihel (skupina Hrnek), Luboš Vaňka (skupina Kofe@Vlna), Pavel Zrna (MÚ Kroměříž) a Jiří Kašík (MÚ Kroměříž).

 

Na závěrečném sobotním koncertu, který celou soutěž uzavřel a v jehož průběhu byly vyhlášeny výsledky, vystoupily skupiny Madalen, Stráníci a ostravská skupina Marod. Nespláchla nás ani prudká průtrž, která se navečer přehnala nad Kroměříží.

 

Záznam celého soutěžního dne na velkém pódiu byl přenášen on-line na serveru YouTube, kde je i po skončení ke zhlédnutí: https://youtu.be/-fe3MK8usQA.

A jak to vypadá s ročníkem s pořadovým číslem 28? Je možné, že se bude konat opět pod širým nebem a opět v Kroměříži. „Dětská Porta má a bude mít v Kroměříži své místo, folková muzika sem patří. Je dobře, že nastupuje mladá generace, která ve svém projevu chce a nebojí se dát jasně najevo svůj názor,“ řekl kroměřížský radní Jiří Kašík.

 

Partnery finále Dětské Porty je město Kroměříž, Porta, Zlínský kraj, Trexima a VoZP, mediálními partnery pak Country rádio, E-portýr, Rádio Junior, Folk Rádio, Folktime a Český rozhlas.