EFKO nezachránilo pouze Igráčka – český výrobce hraček letos slaví 30 let 

Ryze českých výrobců hraček, kteří ustáli všechny ekonomické a společenské turbulence, je jako šafránu. Někteří z nich poctivým přístupem ke svým výrobkům dokáží svoji pozici na trhu posílit. To se daří i firmě EFKO-karton sídlící na Vysočině, kterou před třiceti lety založil Miroslav Kotík. Ten z původně obchodní společnosti vybudoval respektovanou výrobní společnost, která dnes dává práci více než šesti desítkám zaměstnanců. V současnosti asi nejznámějším produktem firmy z Nového Veselí je její vlajková loď – legendární hračka Igráček. V jejím portfoliu však nalezneme i léty prověřené hry jako Kloboučku hop, Smolíček, Jožin z bažin, ale také nové inovativní soubory her pro předškoláky, party hry, novinku Pytlíczech a celou řadu dalších hraček. EFKO se neorientuje pouze na produkci vlastních výrobků, ale významnou část její činnosti zahrnuje také zakázková výroba deskových her, puzzle skládaček a jiných hraček mířících do celého světa.  

„Když jsem v roce 1993 zakládal firmu, těžko jsem si mohl představit, kam až se podaří podnik posunout a za kolik lidí budu mít o třicet let později zodpovědnost. Cesta k dnešní podobě EFKA ale nebyla jednoduchá a mnohdy znamenala nelehká strategická rozhodnutí. Člověk musí počítat i s tím, že ne vše bude tak, jak si naplánuje. Musíte věřit tomu, že základ vašeho rozhodnutí je správný, za tím si potom jít a nepanikařit při první komplikaci. Z každého překonaného problému vycházíte zkušenější a posílení,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton s.r.o. a dodává: „Hlavně v počátku mi spousta lidí říkala, že vyrábět hračky v Česku je utopie, když se dá vše vyrobit v Asii za zlomek ceny. Často tomu ale pak odpovídá kvalita. Nebylo a ani není jednoduché prosazovat naši kvalitu proti levným výrobkům. Podle některých názorů jsou to „jen hračky“, se kterými si děti pohrají chvilku a pak je s nezájmem odloží. Ale i toto spotřebitelské vnímání se postupně mění. Rodičům není jedno, s čím si jejich děti hrají. Zajímá je, zda jejich ratolesti dokáže hračka rozvíjet a udrží jejich pozornost. Proto stále více sázíme na celkovou kvalitu hraček – na tu materiálovou i obsahovou. A to se nám v dlouhodobém horizontu vyplácí.“  

„Průměrně ročně vyrobíme přes milion kusů her. Menší část produkce míří na domácí trh. Větší podíl tvoří zakázková výroba pro zahraniční partnery, hlavně z Německa, Francie, Nizozemí a Slovenska.  S Igráčkem a jeho auty MultiGO jsme si k zahraničním zákazníkům našli cestu díky customizaci figurek pro daný trh. Například ve Španělsku lze zakoupit figurky Igráčků v podobě fotbalistů různých španělských klubů nebo hasičů a policistů z různých kantonů. V roce 2022 činil obrat naší firmy 107 milionů Kč. Z toho export tvořil 42 procent,“ sdělila Alena Trávníčková, ředitelka obchodu firmy EFKO-karton. 

„Přestože slyšíme o probíhající ekonomické krizi, snažíme se neustále hledat nové a inovativní postupy výroby a nebojíme se do nich investovat“, uvádí výrobní ředitelka Petra Miklová. „Nově jsme zakoupili automatický lepící plotr, který nám významně usnadňuje práci při výrobě obalů. Dále jsme pořídili speciální digitální UV tiskárnu na potisk Igráčků, díky které jsme zase schopni plnobarevně potisknout třeba i jen jednoho Igráčka. Činíme tak Igráčky na míru dostupné i menším firmám, spolkům a podobně. Nesmíme usnout na vavřínech. Je třeba stále hledat nové technologie a možnosti. A to mě na mé práci baví úplně nejvíc,“ dodává Petra Miklová.

Na podzim loňského roku přišlo EFKO s novinkou v podobě Igráčků s podcastovou pohádkou načtenou známým hercem Martinem Stránským. Firma tak spojila klasické figurky s dnes populárním formátem podcastu. I to je důkaz, že výrobce hledá stále nové a inovativní přístupy při návrhu svých výrobků. Vedoucí vývojového oddělení Andrea Šindelářová se nám pochlubila: „Začátkem letošního října uvedeme na trh další tři Igráčky s podcastovou pohádkou. Zajímavostí je, že jsme opravili původní formu na kočár tažený Igráčkovým koněm. Z produktu mám velkou radost. Psali nám již i nadšení sběratelé, že se na nové Igráčky moc těší. Původní kočáry jsou totiž poměrně vzácné. To potvrzuje, že Igráček dělá radost i dospělým, je totiž bezesporu i sběratelskou záležitostí. Stačí se podívat na různé aukční weby, za kolik se historické nebo speciální kousky draží. Mnohdy jde o řády tisíců korun. Možná máte doma z dřívějška poklad, o kterém ani nevíte“.

Letos firma uvedla novou řadu dárkových her do kapsy s názvem Pytlíczech. Jedná se o hry na cesty uložené v bavlněném pytlíku, ve kterém lze najít komponenty výhradně z přírodních materiálů. Na podobě řady Pytlíczech se podílela designérka a cestovatelka Táňa Sekerková. Za každou její ilustrací se skrývá malý příběh z jejích cest. Stačí se podívat na potisky pytlíčků a produkty samotné. 

S legendárním Igráčkem je spjata rovněž autodráha Ites. A právě figurka i autodráha je stálicí expozice v Království železnic, se kterým EFKO spolupracuje již od roku 2013.  

„Nápad vytvořit obří modelové kolejiště jsem dostal už v 8 letech. V dospělosti jsem tento sen realizoval v suterénu hotelu na smíchovském Andělu. Postupně budovaný model kolejiště nám vždy umožňoval využít část prostoru pro doplňkové expozice. Chtěli jsme projekt zaměřit na rodiny s dětmi, a tak hračky byly přirozenou volbou. Vzhledem k budovanému modelu České republiky nám přišlo logické oslovit české firmy, tedy i výrobce Igráčka. Výsledkem dohody s firmou EFKO byla instalace velkoplošného modelu Igráčkova města. Později u nás přibyl i velký model české autodráhy Ites. Právě jednáme o dalším rozšíření spolupráce,“ uvádí Matěj Horn z Království železnic.

Třicetiletá historie se začala psát v roce 1993, kdy Miroslav Kotík založil ve Žďáře nad Sázavou firmu EFKO za účelem distribuce hraček na českém trhu. O dva roky později začal s výrobou vlastních her a od roku 1997 EFKO vstoupilo na slovenský trh. V roce 1999 se firma přestěhovala do Nového Veselí, kde dodnes buduje a rozšiřuje vlastní výrobu. O rok později vzniká ve firmě vývojové oddělení a přichází na trh první hry a hračky navržené na základě získaných licenčních práv – například Pán Prstenů a podobně. V roce 2006 odstartovala firma výrobu stavebnice ROTO navazující na původní značku PLASTIKANT. V roce 2008 kupuje Miroslav Kotík vlastnická práva na značku Igráček a formy na jeho výrobu. Zároveň proběhla první etapa modernizace strojního vybavení výroby. Na český a slovenský trh uvedlo EFKO redesignovaného Igráčka v roce 2010. O dva roky později bylo pořízeno nové strojní zařízení lisovny plastů v Korouhvi u Poličky. Pro zahraniční zákazníky byl název hračky Igráček těžko vyslovitelný. Proto na západní trh míří Igráček pod názvem Pokeeto. V roce 2014 EFKO výrazně investovalo do výroby nových forem a Igráček získal autíčka se stavebnicovým systémem MultiGO, který se dodnes úspěšně rozrůstá. V roce 2019 vzal Miroslav Kotík pod svá křídla i legendární českou autodráhu Ites a zachránil ji tak před zřejmým zánikem. 

_________________________________________________________________________________

Firma EFKO-karton, s. r. o., tradiční český výrobce hraček, vznikla v roce 1993. Nyní patří mezi několik málo společností, které zachovaly celou výrobu hraček v České republice. Výroba je soustředěná do dvou závodů na Vysočině – do Nového Veselí a Korouhve u Poličky. Zaměřuje se na vývoj a výrobu her a hraček, které nejen baví, ale mají zároveň edukativní úlohu. Velká část výrobků vzniká ve spolupráci se speciálními pedagogy. Vývojové oddělení firmy klade důraz na kvalitu materiálů, ze kterých se výsledné produkty skládají. Posláním firmy je vytvářet kvalitní výrobky s trvalou hodnotou, které slouží více generacím. Kromě výroby vlastních produktů se EFKO specializuje i na zakázkovou výrobu her a luxusních obalů na míru. Společnost mimo jiné vyrobila největší herní plán na světě zapsaný v Guinnessově knize rekordů.  

Za své výrobky získalo EFKO řadu ocenění – cenu Grand Prix odborné poroty FOR TOYS 2010 za IGRÁČKA. V roce 2011 obdrželo čestné uznání v rámci projektu VIZIONÁŘI 2011. Ocenění bylo uděleno za oživení tradičních dětských hraček IGRÁČEK a uvedení na trh nové série, která využívá nejnovějších poznatků z oblasti didaktiky a dětské psychologie. Projekt VIZIONÁŘI organizuje sdružení Czech Inno pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu. V roce 2012 společnost EFKO získala ocenění v soutěži „Českých 100 nejlepších“ za strategickou hru ABAKU, kterou doporučuje rovněž Mensa ČR, Jednota českých matematiků a fyziků a Univerzita Karlova. Kreativní stavebnice ROTO získala ocenění „Správná hračka“ za rok 2013. Populární rodinná společenská hra Jožin z bažin se chlubí hned dvěma oceněními; „Správná hračka 2013“ a „Nejlepší novinka 2013“ v kategorii Hry, puzzle a karty. V roce 2014 získal označení „Správná hračka“ 2014 soubor oblíbených her Moje první hry, v roce 2018 edukativní hra „Vyprávěj“ a konstrukční stavebnice ROTO ABC. Poslední ocenění „Správná hračka“ získala společnost Efko v roce 2019 za sety nákladních aut MultiGO FIRE set a MultiGO BUILD set a za deskovou hru Picasso. V roce 2019 EFKO obdrželo v soutěži HVĚZDA 3D REKLAMY tři tituly: Absolutní vítěz soutěže, Inovace roku a první místo v kategorii Taylor made za výrobek 3D piškvorky. 

Firma je činná také na poli charitativním. Podporuje nadaci Hvězdy dětem, FOD a jejich projekt Klokánek, společnost Revenium, vybrané školy a školky, charity a nedaleký Hospic. Úspěšně se také firma zapsala v roce 2020/2021 svým projektem Pomáhej s Igráčkem, reagujícím na nedostatek ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků ve zdravotních zařízeních, charitách a seniorských domech. Více na www.efko.cz