Den a noc na Karlštejně

Výsledek obrázku pro karlÅ¡tejnNoc na Karlštejně je už starší film, který určitě zná většina Čechů. A právě tento film nám vnukl nápad podívat se po dlouhé době znovu na Karlštejn, hrad vystavěný a také pojmenovaný po Karlu IV., kde jsme si mohli mimo jiné prohlédnout rozdíly mezi filmem a realitou.

Hrad, viditelný i z velké dálky, je strategicky vystavěný na kopci, proto může být pro někoho cesta náročnější. V letním horku se zdá menší výšlap nekonečný. Ale i přes skomírající těla horkem jsme obdivovali roztomilé cestičky, které byly často dlážděné starobylými cihlami. Malé domečky všude nabízely občerstvení a suvenýry.

Konečně se před námi vynořil v celé své kráse Karlštejn, kde nás jako první čekalo veliké nádvoří. Naše prohlídka postupovala do hlavních místností hradu. Vnitřní prostory byly oproti dnešním poměrům maličkaté. V první místnosti byl vidět 3D plán celé stavby a starobylé mapy celého okolí, poté jsme se dostali do prostorů, kde král jedl, přijímal návštěvníky, kde spal a kde pobývala jeho družina.

Dále jsme viděli hradní toaletu, vyčnívající ze zdi, které se říkalo výsernice. Slovo výsernice je vymyšlené Čechy, protože za Karla IV. bylo velice populární vymýšlet nová slova. Pýchou Karlštejnu je nádherná audienční místnost, zdobená zlatými bobulkami. Jako poslední jsme šli k hradní studně, která byla velmi hluboká.

Dozvěděli jsme se také, že zákaz vstupu ženám, které měly ve skutečnosti pro sebe celé patro, byl pouze výmysl autora divadelní hry-Jaroslava Vrchlického. Hrad nebyl sice tak veliký, jako to vypadá ve filmu, ale byl krásný a bylo úžasné ocitnout se v hradě, kde před mnoha lety bydlel panovník a jeho rodina.