Potřebují děti digitální detox? Pomůže Opravdu dobrý tábor!

Říkáte si, že digitální detox zní až moc dramaticky, že není tak zle? Tak se rozhlédněte kolem sebe – kolik vidíte dětí, které vnímají svět hlavně skrz mobily, tablety a další obrazovky? A jak snadno se od nich odtrhávají? Pionýr nabízí alternativu – dobrodružství na míru s partou kamarádů ve stovkách oddílů a klubů – a také na letních táborech. Těch pionýrské skupiny pořádají každý rok kolem čtyř stovek a většina z nich je otevřená všem dětem. S výběrem tábora už čtrnáctým rokem pomáhá projekt Opravdu dobrý tábor, který na webu www.dobrytabor.cz nabízí jak výběr z přehledu pionýrských táborů, tak i řadu užitečných rad a informací, které se mohou hodit, i když nepojedete na tábor s Pionýrem.

 

Digitální detox

Možná vás teď napadá, že zabavit dítěti mobil je vlastně jednduché. To nepochybně ano, co se tím ale vyřeší? Pionýr nabízí výpravu do úplně nového světa, ve kterém si dítko na virtuální realitu sociálních sítí sotva vzpomene. Do světa, kde jsou hlavní kamarádi a to, co společně vytvoří a dokážou. Kde je příroda na dosah ruky a každý den je plný skutečných zážitků.

Přístupy k mobilům a další elektronice se přitom různí. Na některých pionýrských táborech jsou například mobily povoleny, ale jejich užívání má jasná pravidla a vyhrazený čas. Cílem není se jich zbavit, ale začlenit je do táborového života tak, aby ho nenarušovaly:

„Na náš tábor jezdí většinou mladší děti, a tak mobily nedoporučujeme. Když už vznikne potřeba kontaktu s domovem, tak vedoucí svým mobilem zavolá třeba v odpoledním klidu rodičům a půjčí ho na chvilku dítěti. U starších dětí doporučujeme, aby mobil používaly v úplném soukromí a jen v určitou denní dobu. Navíc třeba aby posílaly rodičům SMS zprávy a ze stanů tak nebylo slyšet telefonování.“ Jiří Tomčala, PS Omega, Praha

 

Důležitou roli v „detoxu“ hraje i zázemí, ve stanech zásuvky nejsou, se signálem to bývá všelijak atd.

„Všichni rodiče si na našich přihláškách přečtou: Mobil na táboře je chudák, protože ho není kde nabít, v případě špatného počasí  je ve stálém vlhku, když ho budu nabíjet, tam kde nemám, může se ztratit a když ho budu nosit na výlety tak ho zřejmě ztratím. Navíc na táboře je špatný signál pro většinu operátorů. Když budou doma něco nutně potřebovat, zavolají na pohotovostní táborovou linku, když se jim bude stýskat, budou psát dopisy.“ Vendy Nejedlá, 63. PS Sosna, Praha

 

Důvodů, proč na většině táborů nejsou mobily doporučeny, je ale mnohem více. Přeci jen je těžké vžít se například do role lovce mamutů, když všem kolem pípají kapsy…

„Táboříme tradičně bez elektřiny, ale to není hlavní důvod, proč doporučujeme mobily a podobná zařízení nechat doma. Prosíme a vysvětlujeme, vysvětlujeme a prosíme, aby nechaly děti mobil doma, aby je neodváděl od táborového života.  Většina táborníků doporučení respektuje – i když osobní prohlídky jim samozřejmě neděláme. Rodiče mají číslo, na které se v případě potřeby dovolají, dítě jim dáme k telefonu, umožníme mluvit s rodičem v soukromí, to zatím vždycky stačilo.“ Vlaďka Brandová, PS Tuláci, Klatovy.

 

Ale ruku na srdce, nejde jen o děti, i pro rodiče je někdy odloučení a ztráta nepřetržité kontroly obtížně „stravitelná“. Je to však nutná součást výchovy k samostatnosti, která je jedním z našich dlouhodobých cílů. A navíc, k táborové romantice přece patří při baterce psané pohledy a nedočkavé vyhlížení pošty.

„Od doby, kdy jsou mobily mezi dětmi rozšířenější, jsou u nás v oddíle, na akcích a táborech, ´zakázané´. Pro případ potřeby mají mobily vedoucí a rodiče se s námi mohou spojit touto cestou. Jde o společné pravidlo, které znají a vesměs dodržují děti i rodiče. K táboru patří i odloučení od rodičů, psaní a čekání na dopisy. S mobily by děti o toto byly ochuzené. Samozřejmě se stane, že některé ze starších dětí si mobil na akci vezme, ale vzhledem k pravidlu jej drží v tajnosti a používá ho jen v naprostém soukromí, což pak nijak nenarušuje program ani nedráždí mladší členy, kteří mobil nemají.“ Petra Stolařová, 32. PTO Severka. 


Opravdu dobrý tábor

Cílem projektu Opravdu dobrý tábor je především posilování povědomí o nepsaných zásadách i jasně daných pravidlech, která by měly kvalitní tábory splňovat. Ta jsou zpracována do jednoduchého Osmera, ve kterém se například dozvíte, na co je potřeba si dávat pozor (např. tábor pořádaný lidmi bez odpovídající kvalifikace), jaké informace požadovat (co přesně obsahuje cena tábora apod.), ale také jaké vždy pořadateli tábora poskytovat (především ohledně zdravotního stavu dítěte).

Nabízí i praktické rady, jako na co nezapomenout při balení kufrů a jak zvládnout první tábor. Jde zkrátka o obecně platné rady a informace, které vám pomohou, i když zvolíte jiný než pionýrský tábor.

 

„Ačkoli to tak stále mnoho lidí nevnímá, tábor je služba, u některých pořadatelů ne levná, a tak je důležitá i její kvalita. Vlastně důležitější než kdy jindy, protože jde přece o to, komu svěříme své dítě. Pionýr nabízí v poskytování této služby desítky let zkušeností. Kvalitu našich táborů ostatně dokládá skutečnost, že na ně každý rok vyrazí kolem 20 000 táborníků – a dokonce jich stále přibývá. Takže ano, víme, o čem mluvíme, a dokážeme poradit. Plnění našich táborů vážně není cíl, beztak jich je touto dobou už většina beznadějně obsazená,“ komentuje letní činnost předseda Pionýra Martin Bělohlávek.

 

Všechny informace, které projekt ODT nabízí, najdete na stránkách: www.dobrytabor.cz