NEJvětší kuchyňský nůž

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově představilo pozoruhodný exponát, který ode dneška mohou společně s několika stovkami dalších českých NEJ… obdivovat jeho návštěvníci. Největší kuchyňský nůž v České republice váží půl metráku a k jakékoliv manipulaci s ním (např. k dnes vyzkoušenému krájení melounu) je třeba tří chlapů! Do Pelhřimova – města rekordů si nůž našel cestu díky Václavu Louckému, v jehož hlavě se myšlenka kdysi zrodila. Pan šéfkuchař ho nechal vyrobit už v r. 1977, ale několik desetiletí ho nyní nikdo neviděl.

Václav Loucký ho s obrovským úspěchem léta používal na svatbách, výstavách a různých firemních akcích při netradičním servírování rautů. Délka nože je 286 cm a v nejširším místě měří 54 cm. Jádro nože, tedy ona kovová část, byla vyříznuta z železné desky o rozměrech 2,5 x 1 metr (s tloušťkou 4 mm). Dílo se po vytvarování leštilo, brousilo a následně bylo pochromováno. Pamětníci si možná vzpomenou, že nůž-rekordman byl použit i v kdysi oblíbeném televizním pořadu Šance. Nůž-rekordman je novým přírůstkem v pelhřimovské obří kuchyni, jejíž součástí je např. největší polévkový hrnec (2.300 litrů), 225 cm vysoký nerezový trychtýř, obří příbor či největší čajník v České republice.

To vše jsou exponáty, které vznikly pod rukama šikovných českých řemeslníků a i proto jsou vystaveny v pelhřimovské expozici s příznačným názvem Zlaté české ručičky, která je otevřena (stejně jako Muzeum rekordů) každý den od 9.00 do 17.00.