Versailles, aneb kde žili francouzští králové

O prázdninách jsme se s rodinou vydali do Francie. Hlavním cílem naší dovolené měla být Paříž. Po cestě jsme se ale zastavili ve Versailles, sídle králů, které získalo ocenění za nejhezčí zámek v Evropě. 

Objekt nechal začít stavět už Ludvík XIV., král Slunce v 17. století a trvalo to skoro 50 let, než byl kompletně hotový. Interiér i zbytek jeho území je zdoben pravým zlatem.

Jelikož jsme se bohužel nemohli podívat dovnitř, prohlédli jsme si alespoň rozlehlé zahrady. Ty se rozprostírají na 800 hektarech a roste v nich 250 tisíc stromů. Bohužel ale byly velkým horkem a málem dešťů vyprahlé, proto to tam bylo vcelku zaprášené. Nejimpozantnější z celých zahrad je Grand Canal, kanál protékající středem Versailles. Právě tam jsme využili možnost si vypůjčit loďku s vesly a po kanálu se projet. V zahradách nebylo tolik květin, jak jsem očekávala. Ale hlavní výzdobou se staly nádherné sochy, znázorňující život v 17. století. Část parků byla udělána stylem bludiště a nebýt mapy, myslím si, že by se tam většina návštěvníků mohla ztratit.

Upřímně řečeno, i když se mi Versailles líbilo, byla jsem lehce zklamaná, protože jsem očekávala víc barev a květin. Asi je to tím, že jsem si myslela, že mě čeká něco jako zámek v Hannoveru, který se vyznačuje malými zahrádkami v různých barvách a stylech. Mrzí mě, že jsme neměli možnost se podívat i dovnitř. I přesto se mi ve Versailles líbilo a pokud budete mít v plánu podívat se do Francie, doporučuji vám ho navštívit.