Jak se poprat se studiem

Každý student se už jistě alespoň jednou dostal kvůli velkému množství učení do situace, která byla pro něj stresující, a měl chuť se na vše vykašlat. Obzvláště v případě závěrečných testů v pololetí nebo na konci školního roku. A jelikož ani já nejsem výjimkou, tak bych se s vámi čtenáři ráda podělila o pár triků, které mně samotné pomáhají zvládat takovéto situace.

Jako první je jistě důležitá motivace, já vím, jistě si teď říkáte: „Co mě má asi tak motivovat, když mi to k ničemu v životě nebude!“. Z mého pohledu je hodně důležité zvolit si cíl, kterého chcete dosáhnout, ať už to je jen dobrá známka nebo dokázat takto nabyté vědomosti využít ve svém budoucím povolání. Při učení se pak můžete motivovat nějakým dobrým jídlem nebo knihou, či seriálem. Pokud se například naučím na chemii, pustím si večer jeden díl Hry o trůny nebo si udělám palačinky. Zkrátka najít si nějakou věc, na kterou se budete těšit.

Pokud máte učení doslova nad hlavu, nevíte co dřív a času máte doopravdy pomálu, zkuste si vše vypsat na papír a udělat si priority. Naplánujte si přestávky na pití a jídlo, vyberte předměty, které jsou těžší a zaberou vám nejvíce času a pusťte se do nich hned. Pokuste se také využít každou chvilku volného času, můžete se učit cestou do školy nebo o polední pauze.

Má poslední rada je hodně individuální a nemusí vyhovovat všem. Jedná se o poslouchání hudby při učení. Nemám na mysli žádné metalové skladby, ale instrumentální hudbu nebo jen nějaké klidné a pohodové popové písně. Záleží opravdu jen na vás, někomu se hudba pomůže soustředit, někoho by jen rušila.

Doufám, že vám tyto tipy pomohou a přeji hodně zdaru při učení.