Miniaturní kůň – nevšední společník

Nedávno jsem měla možnost udělat rozhovor s paní Jarmilou Podzemskou, která se aktivně věnuje chovu miniaturních koní. Tato inteligentní a nevšední zvířátka měří v kohoutku okolo 80 centimetrů a překvapí vás jistě i počtem aktivit, kterým se mohou věnovat.

 

 

 

 

Paní Jarmila s koňmi cvičí jumping (mini parkur) nebo třeba driving (zápřah koní za vozík) atd. Podle chovatelky miniaturním koním ke štěstí postačí i menší zahrada a jeden nebo dva další koně.

 

Jak jste se dostala k chovu koní, zejména těch miniaturních?

Malý kůň byl vždycky můj sen. Myslím si, že každá holčička si přeje mít koně, já jsem nejspíš nebyla výjimkou. Když jsme se s manželem přestěhovali mimo Prahu, rozhodli jsme se si je pořídit. Momentálně máme jednu velkou kobylku a dvacet Amerických miniaturních koní. Zjistila jsem totiž, že ježdění k životu nepotřebuji. Kůň člověka naplňuje něčím nepopsatelným, proto mi miniaturní koně vyhovují.

Jak vás napadlo začít jezdit na takovéto akce?

Já jsem předseda asociace chovatelů miniaturních koní a snažím se již několik let propagovat, že to nejsou jen sekačky na trávu nebo pouze společníci, ale že jsou to koně v pravém slova smyslu. Proto jezdím na hodně akcí, kde mám s koňmi různá vystoupení, aby lidé viděli, že takové plemeno koní vlastně existuje. 

Jsou všichni vaši koně zvyklí na lidi?

Plemeno miniaturních koní je velmi inteligentní a velmi empatické, koně mezi sebou mají velmi silné sociální vazby. A ano mám je všechny velmi kontaktní, a proto můžu prakticky kteréhokoliv vzít a bude se takto skvěle chovat i mezi lidmi.

Kolika let se miniaturní koně dožívají?

Je to plemeno dlouhověké, v průměru se dožívá dvacet pět let, ale mohou se dožívat klidně i třiceti pěti let.

Běžní koně jsou zvyklí na život ve stádech, můžeme toto říci i o koních miniaturních?

Ano, musí žít minimálně ve dvou a ideálně ve třech. Chovám je v menších stádech, jsou na sebe více zvyklí a není mezi nimi taková dominance, ale rozhodně jsou to koně a je potřeba k nim jako ke koním přistupovat.

Děkuji za zajímavý rozhovor.

 

Pokud byste se o těchto půvabných zvířatech chtěli dozvědět něco víc, podívejte se na: www.acrofarm.cz