Lázeňské město Poděbrady

Necelých 50 kilometrů od Prahy se nachází krásné lázeňské město Poděbrady. Ty jsou v létě častým cílem turistů, a to především kvůli svým minerálním pramenům a bohaté historii.

Zdejší okolí bylo osídleno už v době kamenné, ze které pocházejí některé hrobové a sídelní nálezy. Později stály Poděbrady na důležité obchodní trase a nad řekou nechal Přemysl Otakar II. postavit vodní kamenný hrad, dnes zámek Poděbrady. V 15. století bylo založeno významné Poděbradské rybníkářství a také se zde narodil Jiří z Poděbrad, pozdější český král. Následně si Poděbrady oblíbil i Ferdinand I. Habsburský, který zde trávil čas na loveckém zámečku a o mnoho let později nechala

zámek opravit Marie Terezie, která zde i párkrát pobývala. Poděbrady se ovšem do podvědomí lidí zapsaly až počátkem 20. století, kdy v roce 1907 byly objeveny tři minerální prameny. O rok později již byly založeny lázně.

Při návštěvě Poděbrad nesmíte vynechat Jiřího náměstí s pomníkem zdejšího nejznámějšího rodáka. Odtud se můžete vydat lázeňským parkem až téměř na druhý konec města. Parku dominuje socha Tomáše G. Masaryka, Květinové hodiny a o kousek dál Libenského kolonáda. V parku jsou dva zrekonstruované bazény s vodotrysky a s nočním osvětlením. Ti odvážnější z vás mohou ochutnat místní prameny. Po celé délce parku jsou k navštívení cukrárny, kde se můžete v letních dnech osvěžit koktejlem či zmrzlinou.

V současné době jsou Poděbrady známy jako lázně specializované na léčení srdce a oběhového ústrojí, kde jsou doléčovány lidé po operacích srdce či těžkých infarktech.

 

Návštěva Poděbrad mě potěšila, zejména procházka po lázeňské kolonádě člověka přímo nabije energií, kdy ve stínu stromů si může užívat poklidnou lázeňskou atmosféru. Jako jednodenní výlet do této destinace mohu jen doporučit.